Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality

Aktuality


rect4335-4.png

Štítky:
Novější 1

Prezident podepsal novelu zákona o audiovizi, SFK bude mít víc prostředků na podporu

Státní fond kinematografie – Tisková zpráva, 26. 4. 2016

Prezident Miloš Zeman stvrdil svým podpisem novelu zákona o audiovizi, kterou před týdnem schválila Poslanecká sněmovna. Česká kinematografie se tak dočkala konkurenceschopného systému podpory a rozvoje, který je již dlouho běžný ve většině zemí EU. Státní fond kinematografie bude nyní moci uvolňovat na podporu a rozvoj domácí kinematografie výrazně vyšší částky: „Novela zákona zaručuje, že Fond teď každý rok ze státního rozpočtu obdrží příspěvek ve výši 180–200 milionů korun, který bude v součtu se současnými příjmy Fondu z parafiskálních poplatků činit 350–400 milionů ročně. Prostředky, které budeme moci využít na rozvoj kinematografie, se tak oproti minulosti téměř zdvojnásobí a zároveň nám zaručí stabilitu, kterou Fond nikdy předtím neměl,” říká ředitelka Fondu Helena Bezděk Fraňková.

Jednorázovou 180milionovou dotaci udělil stát Fondu mimořádně již letos. Novela zákona však garantuje pravidelný přísun financí do rozpočtu Fondu. „Umožní nám to systematičtější podporu odvětví, než tomu bylo dosud. Dostane se i na náročnější projekty, jako jsou historické a výpravné filmy, které za současných podmínek téměř není možné v Česku zafinancovat. A v neposlední řadě se také rozšiřuje prostor pro výraznější koprodukce se zahraničím,“ dodává Helena Bezděk Fraňková.

Každý úspěšně koprodukovaný snímek podle vedoucí Czech Film Center Markéty Šantrochové otevírá českému filmu dveře na širší mezinárodní scénu a vrací Českou republiku na mapu zemí, se kterými je dobré počítat. „Možnosti spolupráce s Českou republikou jsme v zesílené formě prezentovali v rámci koprodukčních fór loni v Cannes a také letos v Berlíně,“ říká Šantrochová a doplňuje: „Je skvělé, že Fond nyní díky novele zákona získal finanční stabilitu, která je nezbytná pro systematickou podporu odvětví. Narůstající festivalové úspěchy a zvyšující se počet mezinárodních koprodukcí ukazují, že je to ten správný směr.“

Důležitým bodem, který novela dále upravuje, jsou i podmínky efektivnějšího poskytování filmových pobídek. Namísto podávání žádostí jen jednou v roce budou nyní producenti moci žádat o pobídky průběžně, což jim umožní lépe plánovat rozpočet i výrobu. Na druhé straně to bude znamenat odlehčení pro samotný Fond a jeho stabilnější plánování cash flow. Ten byl každoročně v lednu doslova zavalený žádostmi a již v únoru vyčerpal svůj rozpočet na filmové pobídky – ty přitom často alokoval i projektům, k jejichž natočení v daném roce nedošlo, nebo byly zrušeny úplně. Zároveň však kvůli vyčerpaným disponibilním prostředkům musel nové zájemce s aktuálními projekty po zbytek roku odmítat. Novela zákona toto zohledňuje a zavádí alokaci pobídky nejdříve tři měsíce před zahájením natáčení, tedy v momentu, kdy projekty stojí těsně před svou realizací.

Pružnější systém pobídek by mohl přilákat zpátky také velké zahraniční produkce. Ty přestaly Českou republiku vyhledávat, když pobídky od roku 2004 začaly zavádět jiné evropské země. „Bohužel i po zavedení pobídek u nás v roce 2010 jsme zůstali na okraji zájmu velkých produkcí, náš systém byl nedotažený, nejistý a strnulý. Přitom natáčení zahraničních filmů představuje pro českou ekonomiku velký přínos – produkce vysokorozpočtových projektů, jako například nedávno natáčený seriál Mušketýři nebo americký film Underworld, utratí v České republice miliony korun denně a zaměstnají stovky lidí. Právě také díky kvalifikovaným štábům v technických i uměleckých profesích je pro zahraniční producenty Česká republika nesmírně atraktivní,“ uvádí Ludmila Claussová z kanceláře Czech Film Commission.

Přínos zahraničních produkcí a koprodukcí však není jen ekonomického rázu. Čeští filmaři se díky zahraničním snímkům natáčeným v České republice mohou dostat ke zkušenostem, oceněním a úspěchům v mezinárodním měřítku. Čerstvým dokladem toho je prestižní francouzská cena César pro filmového architekta Martina Kurela za výpravu k filmu Marguerite (2015), ale také festivalové účasti a úspěchy českých filmů a koprodukčních snímků, ať už se jedná o účast v soutěži loňského festivalu v Benátkách, zastoupení v programu letošního Berlinale či na nadcházejícím filmovém festivalu v Cannes, kam se letos prosadilo hned pět filmů s českou účastí.

Aktuální změny v legislativě a posílení financování Fondu by měly tyto slibné tendence v české kinematografii maximálně podpořit.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 5. 5. 2016 10:28
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Národní seminář projektu FORWARD: Osiřelá díla a novelizace autorského zákona v Ponrepu

Regály.jpgTříletý projekt FORWARD, financovaný Evropskou unií, má za cíl vytvořit celoevropský, automatický systém pro určování autorskoprávního statusu všech druhů audiovizuálních děl, včetně děl osiřelých. Právě na díla osiřelá, tedy na díla chráněná autorským právem či právy s ním souvisejícími, jejichž nositel není určen, nebo i když je určen, není nalezen, se zaměří Národní seminář projektu FORWARD: Osiřelá díla a novelizace autorského zákona, který proběhne ve čtvrtek 5.května 2016 v kině Ponrepo. Seminář se bude věnovat nejen problematice osiřelých děl v ČR a EU, ale i dalším souvislostem s ohledem na novelizaci autorského zákona.

Národní filmový archiv je jedním z 13 spolupracujících institucí z 11


Autor: Kino Sebranice Publikováno 5. 5. 2016 10:26
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Ikarie XB1 se představí v Cannes

000483-p1agrq49jsml61qrf97018l71ntb.jpgIkarie XB 1 je prvním zástupcem české kinematografie v historii, který byl vybrán do sekce Cannes Classics. Ikarie XB 1 se tak vrací na plátna kin v exkluzivní společnosti nejzdařilejších digitálně restaurovaných filmů z celého světa. V sekci Cannes Classics jsou od roku 2004 promítány filmy velkých tvůrců světové kinematografie, úspěšné hity uplynulých dekád.

„Uchvátila nás síla této neobvyklé cesty do vesmíru – výpravy, na níž se vydala naše mysl i naše smysly. Úžasná hudba i zvukový design v kombinaci s rafinovaným využitím úhlů pohledu kamery jsou hlubokou reflexí lidské duše. Kromě toho i kvalita restaurátorské práce je vysoká a vyznačuje se respektem k historicky významným stopám filmového média,” konstatoval Gérald Duchaussoy, koordinátor sekce Cannes Classics na MFF Cannes.

Hynek Bočan, pomocný režisér na Ikarii XB 1: „Jsem moc rád, že se film digitalizoval – restaurovanou verzi jsem viděl a jsem s ní velmi spokojen, jediná škoda je, že se toho nedožil Jindřich Polák ani Jan Kališ.”


Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 4. 2016 22:38
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

NFA si připomene 50. výročí udělení Oscara filmu Obchod na korze

OBCHOD_NA_KORZE_0011577-34-p1ag78vonv4nvme81hre1js31ab2.jpgV pondělí 18. dubna uplyne padesát let od historického okamžiku udělení sošky Oscara filmu Obchod na korze. V předvečer tohoto výročí v neděli 17. dubna 2016 od 16:30 hodin si tuto událost připomeneme společně s kinem Lucerna v Praze. Projekci filmu s anglickými titulky bude předcházet úvodní slovo Aleny Šlingerové, kurátorky Národního filmového archivu.

Udělení sošky Oscara Americkou filmovou akademií za nejlepší neanglicky mluvený film roku 1966 filmu Obchod na korze, který vznikl pod režisérským duem Ján Kadár a Elmar Klos, představovalo první získání tohoto ocenění pro film z tehdejšího Československa. Jedná se o dílo mimořádných uměleckých kvalit, které bylo průlomovým příspěvkem k tématu Slovenského státu a procesu arizace.  „Právě na základě výjimečnosti tohoto snímku jsme se v NFA intenzivně věnovali podchycení nebývalého ohlasu filmu v bibliografii, která je několikanásobně delší než u většiny ostatních československých filmů,“ říká Alena Šlingerová, kurátorka NFA, která se v úvodním slově před projekcí zaměří na ročník Oscarů 1966 obecně, průběh výběru československého zástupce i přístup režisérů k ožehavému tématu Slovenského státu.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 4. 2016 22:36
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Český a polský dokumentární film

Evropeizace_obalka.jpgVydali jsme novou knihu textů filmových teoretiků, dramaturgů a tvůrců na téma český a polský dokumentární film v éře evropeizace / Czeski i polski film dokumentalny w czasach europeizacji.  Autoři se formou úvah, esejů a odborných studií zamýšlejí nad stavem současné dokumentaristiky po vstupu České republiky a Polska do Evropské unie. Reflektují institucionální, produkční, stylové a tematické proměny, kterými dokumentární tvorba v posledním desetiletí prošla.

Knihu najdete zde na našem e-shopu.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 2. 4. 2016 17:04
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Dobrý voják Švejk se vrací na plátna kin

12916945_1031047433607826_8766688253342546502_o.jpgDobrý voják Švejk se dočká uvítání zpět do kin v Kralupech nad Vltavou. Předpremiéra digitálně restaurovaného filmu  proběhne v sobotu dne 16. dubna 2016 od 18:00 hodin v kině Vltava. Projekci bude od 17:00 hodiny předcházet pestrý doprovodný program připravený místním aktivním švejkovským spolkem.

Na projekci filmu budou přítomni zástupci Národního filmového archivu.

Pořadatelem akce je Národní filmový archiv a Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech.

 


Autor: Kino Sebranice Publikováno 2. 4. 2016 16:59
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Cabaret Ponrepo popáté, tentokrát V MANÉŽI

Dalším vydáním Cabaretu Ponrepo, který proběhne 3. března 2016 v manéži kavárny Ponrepo, chceme vzdát hold veškerým formám živého umění, které si na nic nehrají, ale riskují před diváky vše – včetně trapnosti, pádu a pískotu davu. To jsou veličiny, které v nás rezonují, a proto Vám předložíme barevný vějíř nabitý komikou, akrobacií, drezurou a všelijakými čísly, při kterých nebudeme riskovat pouze svou dobrou pověst.
Dobrovolnický soubor Cabaretu Ponrepo zve také umělce z řad diváků, aby svým umem – lehce i těžce bizarním – přispěli do kabaretně-cirkusové estrády, která se na Vás počátkem jara chystá.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 28. 2. 2016 20:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Na Ponrepo minidyzajn i s dětmi

Pro děti je na minidyzajnu, který proběhne v sobotu 20.února v kavárně a kině Ponrepo, připraven pestrý program. O něj se postarají filmoví klauni z Ponrepo dětem. Od dvou a od půl páté mají přichystané pohádkové pásmo přímo v kinosále a k tomu klauniádu. Lunaparkem filmových vynálezů provedou návštěvníky na slovo vzatí oborníci – bratři Lumièrové. Děti si v následující dílně budou vyrábět vlastní krátké animované filmy a dospělí je tak mohou zanechat ve světě filmu a plně se věnovat nákupu dyzajnových kousků. Více se dozvíte na facebooku.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 28. 2. 2016 20:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Prodejní výstava soudobé zahraniční filmové literatury – připravujeme

film_a_lit.jpgV prostorách Knihovny NFA bude vystaveno na 100 titulů novinek současné zahraniční literatury z oboru filmu a oral history. Knihy bude možné si i zakoupit za výhodné ceny. Návštěvníci výstavy budou moci vybrat a doporučit tituly do fondu KNFA a ovlivnit jeho skladbu. Kdy? Do svých diářů si poznamenejte termín akce: středa 16/03/2016 od 10.00 do 17.30 a čtvrtek 17/03/2016 dopoledne od 9.00 do 12.00 hodin.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 2. 2016 14:18
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Filmy Pavla Juráčka opět v kinech

Postava.jpgZveme vás na předpremiéru digitálně restaurovaných filmů Postava k podpírání (režie Pavel Juráček a Jan Schmidt) a Případ pro začínajícího kata (režie Pavel Juráček). Předpremiéra obou filmů se koná v pondělí dne 29. února 2016 ve 20:30 v Kině Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1). Projekci bude předcházet slavnostní uvedení knihy Pavla Juráčka Postava k podpírání. Představení knihy a krátké čtení z ní začne v 19:30 hodin v kavárně Kina Lucerna.

Pavel Juráček byl talentovaný scenárista, dramaturg a režisér, jedna z klíčových osobností československé nové vlny. Přestože jej v roce 1971 propustili z Barrandova a stačil tak dokončit pouze tři autorské filmy, měl na ostatní tvůrce své generace dalekosáhlý vliv. Kromě středometrážní Postavy k podpírání, spolurežírované Janem Schmidtem, a povídkové komedie Každý mladý muž natočil podle vlastního scénáře také celovečerní alegorii Případ pro začínajícího kata, patřící k nejvýznamnějším počinům československé kinematografie.

Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 2. 2016 14:17
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Novější 1

rect4335-44.png

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

Letní kino Sebranice - červenec 2016

rect4335-44.png

rect4335-44.pngDisdata.jpg

rect4335-44.pnglogo-capsa-bile-pozadi.png

rect4335-44.png

unnamed.png