Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality

Aktuality


rect4335-4.png

Štítky:








2 Starší

Cabaret Ponrepo popáté, tentokrát V MANÉŽI

Datum konání: 3. 3. 2016

Dalším vydáním Cabaretu Ponrepo, který proběhne 3. března 2016 v manéži kavárny Ponrepo, chceme vzdát hold veškerým formám živého umění, které si na nic nehrají, ale riskují před diváky vše – včetně trapnosti, pádu a pískotu davu. To jsou veličiny, které v nás rezonují, a proto Vám předložíme barevný vějíř nabitý komikou, akrobacií, drezurou a všelijakými čísly, při kterých nebudeme riskovat pouze svou dobrou pověst.
Dobrovolnický soubor Cabaretu Ponrepo zve také umělce z řad diváků, aby svým umem – lehce i těžce bizarním – přispěli do kabaretně-cirkusové estrády, která se na Vás počátkem jara chystá.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 10. 2. 2016 22:12
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Polská škola animace v Ponrepu

2015_PSAV-4.jpgPřehlídka se uskuteční ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Etuida&Anima a Polským institutem v Praze. Za účasti režiséra Jerzyho Kuciy a ředitele festivalu animovaných filmu Bogusława Zmudzińského.

Polská škola animace je termín, který zavedli zahraniční tvůrci a recenzenti jako označení uměleckého proudu, u jehož zrodu stáli Jan Lenica a Walerian Borowczyk. I přes obtížnost definice a přesné charakteristiky fenoménu polské školy animace bylo snadné vystihnout její hlavní rys: hledání nového jazyka a nových animačních technik.

Umělecká díla a estetické kvality, které proslavily polskou školu animace, nalezly díky rozvoji oceňovaného filmového vzdělávání své pokračovatele v mnoha generacích tvůrců. Mezi výraznými autory, kteří měli v posledních letech úspěch na mezinárodní scéně, dominují umělci, kteří sice tvoří ve zcela jiných podmínkách než jejich předchůdci, avšak s polskými mistry z minulosti navazují tvůrčí dialog.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 10. 2. 2016 22:10
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

NFA opět rozšiřuje nabídku webových stránek

NFA_Color_14.png 

NFA na svých webových stránkách opět rozšiřuje nabídku informací pro badatele v oblasti filmové historie. Po zpřístupnění všech schválených archivních pomůcek NFA začátkem roku 2015 nyní podává pomocnou ruku badatelům při pátrání po dalších informačních zdrojích mimo NFA. Zde je badatelům k dispozici rozcestník filmových fondů a sbírek písemné, obrazové i hmotné povahy, které jsou uloženy v paměťových institucích či přímo u původců.

Samozřejmou součástí jsou funkční odkazy na správce sbírek, včetně kontaktů a dalších informací pro badatele.
„NFA patří již tradičně k archivům, které se snaží svým badatelům v oblasti písemných archiválií nabídnout maximum. Vedle nové badatelny, která byla v centru Prahy otevřena v loňském roce, je rozcestník filmových fondů a sbírek další důležitou službou veřejnosti.“ Tereza Czesany Dvořáková, ředitelka sekce neaudiovizuálních sbírek


Autor: Kino Sebranice Publikováno 10. 2. 2016 22:06
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Tři oříšky pro Popelku s Václavem Vorlíčkem

Do kin se vracejí Tři oříšky pro Popelku. Během procesu digitálního restaurování filmu jsme požádali o konzultaci pana režiséra Vorlíčka a z jeho návštěv jsme pro vás připravili blog. Přečíst si jej můžete zde.

Informace o Popelce a dalších digitálně restaurovaných filmech pak najdete na stránkách www.zpetvkinech.cz.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 19. 12. 2015 12:58
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Chaplinovská nadílka v Ponrepu

Datum konání: 7. 12. 2015

Do českých kin se Chaplinovy rané filmy z angažmá u Essanay vracely v nejrůznější podobě po celé dvacáté století a jedinečná kolekce NFA tuto rozmanitost (i co se týká případných ozvučení) vcelku věrně dokumentuje. Jedna kapitola z dlouhé historie, která ještě čeká na zpracování, bude zde poprvé veřejně prezentována. Třetí večer Chaplinových filmů z roku 1915 se uskuteční 7. prosince v 17:30.

Rychlost závratného vzestupu Chaplinovy popularity je fenomén, který se takto v celé pozdější historii filmu už u žádného jiného herce nezopakoval. Druhého února roku 1914 se na plátně objevil poprvé a záhy v rychlém sledu vystoupil v celé sérii krátkých komedií Macka Sennetta. Když v létě téhož roku vyjednávají o prodloužení smlouvy u firmy Keystone, může už Chaplin na základě neukojitelné poptávky kinařů po snímcích s postavou tuláka sebevědomě požadovat vyšší honorář, než má jeho šéf. K dohodě nedojde a Chaplin podepisuje 14. listopadu 1914 smlouvu se společností Essanay. Zatímco u Sennetta byl nucen absolvovat 35 krátkých filmů za jediný rok, u Essanay bude mít na přípravu podstatně více času; do roka jich měl podle smlouvy natočit patnáct, fakticky jich vytvoří čtrnáct – za rok a půl, všechny ve vlastní režii. Vynaložená péče nese ovoce, vznikají první klasické tituly jako Chaplin tulákem (The Tramp), do překotného sledu gagů se poprvé dostávají melancholičtější tóny. Nemalou zásluhu na tom má skutečnost, že Chaplin objevil svou ideální partnerku. Ušlechtilá a půvabná múza (nikoli ženský komik, jímž byla Mabel Normandová) se jmenuje Edna Purvianceová a svému režisérovi zůstane věrná i po odchodu k jiným firmám, aby se jím nakonec nechala proměnit v dramatickou herečku.

http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/program/?d=12-2015#d7-s1-f9785


Autor: Kino Sebranice Publikováno 26. 11. 2015 19:04
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Film – náš pomocník

Národní filmový archiv a Filmexport Home Video s. r. o. vydávají s podporou Státního fondu kinematografie unikátní soubor čtyř DVD se dvaačtyřiceti dokumentárními filmy s názvem Film – náš pomocník. Český krátký film 50. let.

Editorkou tohoto projektu je Lucie Česálková, filmová historička a kritička. Rozsáhlá kolekce informačních a osvětových filmů z let 1948 až 1959 reflektuje proměny české společnosti padesátých let v jejích pracovních zvyklostech i volnočasových aktivitách. Mezi snímky najdeme díla známých režisérů Františka Vláčila, Jiřího Menzela, Ladislava Rychmana, Břetislava Pojara aj. Představují širokou paletu postupů a forem od dokumentárního záznamu přes hranou inscenaci, animaci, až k propagaci a reklamě.

Dvaačtyřicet snímků mapuje život v Československu pod úhlem pohledu státní moci, která si dobře uvědomovala význam filmu při ovládání veřejného mínění. Ucelený soubor je cenným pramenem poznání, představuje tehdejší společenské trendy i rozmanité filmařské postupy. Filmy ukazují úspěchy našich sportovců, nahlížejí do života obyčejných lidí, věnují se životosprávě či stylu odívání a bydlení.
Digitalizované snímky vznikly přepisem nejkvalitnějších dostupných filmových kopií. Anotace
a filmografické údaje jsou součástí přiložené brožury.

Soubor čtyř DVD Film – náš pomocník. Český krátký film padesátých let je určen nejen studentům dokumentaristiky, filmové vědy, historie, pedagogiky, filmovým profesionálům, ale také široké veřejnosti. Většina filmů se k divákům dostává poprvé po padesáti až šedesáti letech.

„Filmy zastoupené na DVD diváky zaujmou svou apelativní formou – tím, že propagují určité aktivity, určitou morálku a návyky, způsoby chování. Byla by však škoda k nim přistupovat jen jako ke kuriozitám poněkud archaicky líčícím zastaralé zásady, přežitky a podobně. Sama tyto filmy navíc nerada označuji za propagandistické. Podle mne je tudíž zajímavější nahlížet na tyto snímky jako na výchovné nástroje, protože tak se připomene, že společnost byla a je neustále médii usměrňována k přijímání určitých názorů a přesvědčení.“ Lucie Česálková


Autor: Kino Sebranice Publikováno 21. 11. 2015 21:06
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

ON/A na filmovém plakátu 60. let

Srdečně Vás zveme na výstavu vybraných originálů československých filmových plakátů, která doprovází letošní 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Ten se rozhodl uctít ženské ikony francouzské kinematografie 60. let. Vystavené plakáty, které při této příležitosti Francouzskému institutu zapůjčil Národní filmový archiv, skládají stejný hold ikonám mužským.

Výstavu dvaašedesáti originálů je možné zhlédnout ve foyer Kina 35 a v Galerii 35 (Štěpánská 35) od 18. listopadu 2015 do 5. ledna 2016. Vstupné je zdarma.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 21. 11. 2015 21:04
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nabídka filmových adaptací literárních děl

Kolekce devíti filmů z let 1941 – 1971 je dostupná v digitální podobě a za zvýhodněných distribučních podmínek. Cyklus je vhodný zejména pro pořádání školních projekcí, protože mapuje významná díla české literatury, která jsou součástí povinné školní četby.

 


Autor: Kino Sebranice Publikováno 9. 10. 2015 21:25
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Z PAPÍRU NA PLÁTNO míří nový distribuční cyklus

Datum konání: 9. 10. 2015

V konvici se vaří čaj, za okny je podzimní nečas a my saháme po dobré knize, abychom na chvilku unikli do světa fantazie a velkých příběhů. Kdo by to neznal. Národní filmový archiv připravil nový distribuční cyklus filmových adaptací významných československých literárních děl, který nyní míří ze stránek přímo na plátna kin.

Kolekce devíti filmů z let 1941 – 1971 je dostupná v digitální podobě a za zvýhodněných distribučních podmínek. Cyklus je vhodný zejména pro pořádání školních projekcí, protože mapuje významná díla české literatury, která jsou součástí povinné školní četby. U vybraných titulů jsou k dispozici na vyžádání také pracovní listy pro práci se studenty.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 9. 10. 2015 21:18
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

2 Starší

rect4335-44.png

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

Letní kino Sebranice - červenec 2016

rect4335-44.png

rect4335-44.pngDisdata.jpg

rect4335-44.pnglogo-capsa-bile-pozadi.png

rect4335-44.png

unnamed.png