Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality

Aktuality


rect4335-4.png

Štítky:
Ikarie XB1 se představí v Cannes

000483-p1agrq49jsml61qrf97018l71ntb.jpgIkarie XB 1 je prvním zástupcem české kinematografie v historii, který byl vybrán do sekce Cannes Classics. Ikarie XB 1 se tak vrací na plátna kin v exkluzivní společnosti nejzdařilejších digitálně restaurovaných filmů z celého světa. V sekci Cannes Classics jsou od roku 2004 promítány filmy velkých tvůrců světové kinematografie, úspěšné hity uplynulých dekád.

„Uchvátila nás síla této neobvyklé cesty do vesmíru – výpravy, na níž se vydala naše mysl i naše smysly. Úžasná hudba i zvukový design v kombinaci s rafinovaným využitím úhlů pohledu kamery jsou hlubokou reflexí lidské duše. Kromě toho i kvalita restaurátorské práce je vysoká a vyznačuje se respektem k historicky významným stopám filmového média,” konstatoval Gérald Duchaussoy, koordinátor sekce Cannes Classics na MFF Cannes.

Hynek Bočan, pomocný režisér na Ikarii XB 1: „Jsem moc rád, že se film digitalizoval – restaurovanou verzi jsem viděl a jsem s ní velmi spokojen, jediná škoda je, že se toho nedožil Jindřich Polák ani Jan Kališ.”


Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 4. 2016 22:38
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

NFA si připomene 50. výročí udělení Oscara filmu Obchod na korze

OBCHOD_NA_KORZE_0011577-34-p1ag78vonv4nvme81hre1js31ab2.jpgV pondělí 18. dubna uplyne padesát let od historického okamžiku udělení sošky Oscara filmu Obchod na korze. V předvečer tohoto výročí v neděli 17. dubna 2016 od 16:30 hodin si tuto událost připomeneme společně s kinem Lucerna v Praze. Projekci filmu s anglickými titulky bude předcházet úvodní slovo Aleny Šlingerové, kurátorky Národního filmového archivu.

Udělení sošky Oscara Americkou filmovou akademií za nejlepší neanglicky mluvený film roku 1966 filmu Obchod na korze, který vznikl pod režisérským duem Ján Kadár a Elmar Klos, představovalo první získání tohoto ocenění pro film z tehdejšího Československa. Jedná se o dílo mimořádných uměleckých kvalit, které bylo průlomovým příspěvkem k tématu Slovenského státu a procesu arizace.  „Právě na základě výjimečnosti tohoto snímku jsme se v NFA intenzivně věnovali podchycení nebývalého ohlasu filmu v bibliografii, která je několikanásobně delší než u většiny ostatních československých filmů,“ říká Alena Šlingerová, kurátorka NFA, která se v úvodním slově před projekcí zaměří na ročník Oscarů 1966 obecně, průběh výběru československého zástupce i přístup režisérů k ožehavému tématu Slovenského státu.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 25. 4. 2016 22:36
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Projekty v oblasti technického rozvoje a modernizace kinematografie 2016

Image.jpg

Státní fond kinematografie zveřejnil 31.1.2016 Krátkodobou koncepci na rok 2016jejíž součástí je okruh Projekty v oblasti technického rozvoje a modernizace, kde je možné žádat na modernizaci kin.

Ve výzvě, která bude vyhlášena v dubnu 2016 a rozhodnuta v červenci 2016 je alokovaná částka 10 milionů korun. Na prezentaci 19.2.2016 v kině Světozor bylo sděleno, že konkrétní detaily výzvy budou co nejdříve upřesněny, ale Rada chce nadále podporovat digitalizaci dle DCI, ale zároveň v této výzvě umožní žádosti na modernizaci kin, která byla v posledních letech z důvodu priority digitalizace pozastavena. 

Text Krátkodobé koncepce k tomuto okruhu:

 

4. Projekt v oblasti technického rozvoje a modernizace kinematografie

Kina jsou klíčovým místem pro distribuci filmových děl a jejich zpřístupnění široké veřejnosti. Cílem je proto udržení co největší sítě kin a podpora jejich přechodu na digitální technologii, modernizaci a obecně zvyšování diváckého komfortu při návštěvě kina.

Po delším období, kdy se podpora Fondu věnovala pouze digitalizaci kin, se Rada vrací zpět k podpoře modernizace kin a k podpoře takových projektů, které slouží rozvoji kina a jeho provozu (např. vybavení novými sedačkami, pokladní a rezervační systémy apod.)

V roce 2016 bude vypsána jedna výzva, ve které bude možnost žádat na všechny tyto projekty.

Výzva je načasována tak, aby výsledek byl znám v době̌ , kdy provozovatelé kin, velmi často obce a jejich příspěvkové organizace, připravují́ rozpočty na další́ rok a mohly tak začlenit digitalizaci a modernizaci místního kina do svých finančních plánů.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 12. 4. 2016 21:08
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Semináře Kino 2016 a vzdělávání filmových profesionálů na DEF

Již tradiční seminář pro kinaře a filmové profesionály se bude konat ve čtvrtek 14. 4. 2016 (10-14h) v Kině Světozor (Vodičkova 41)
Na semináři se představí zajímavé projekty provozovatelů kin, filmových festivalů, projekty práce s publikem a filmové výchovy vhodné pro kina. Pořadatelé shrnou kinostatistiky roku 2015 a uvedou další informace užitečné nejen pro provozovatele kin.

Srdečně Vás zveme na 2 semináře, které spolupořádáme s festivalem Dny evropského filmu (7. - 14. 4. 2016).

KINO 2016

Již tradiční seminář pro kinaře a filmové profesionály se bude konat ve čtvrtek 14. 4. 2016 (10-14h) v Kině Světozor (Vodičkova 41)
Na semináři se představí zajímavé projekty provozovatelů kin, filmových festivalů, projekty práce s publikem a filmové výchovy vhodné pro kina. Pořadatelé shrnou kinostatistiky roku 2015 a uvedou další informace užitečné nejen pro provozovatele kin.

Vzdělávání filmových profesionálů

Panel pro filmové profesionály se bude konat v pondělí 11. 4. 2016 (10-13h) v Galerii Langhans (Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37).
Cílem panelu je motivovat profesionály k dalšímu vzdělávání a zvýšit povědomí o vzdělávacích programech. Kromě prezentací vzdělávacích projektů nebude chybět ani důležitá osobní zkušenost a zhodnocení workshopů jejich absolventy.

Účast na seminářích potvrďte na email media@kreativnievropa.cz.

Podrobný program bude k dispozici v nejbližší době. 


Autor: Kino Sebranice Publikováno 12. 4. 2016 21:07
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

V květnu zahájí kino Slavia ve Stříbře ve standardu DCI

film.jpg

Uplynulý týden byla dokončena aprobace kinoserveru pro městské kino Slavia ve Stříbře. Kino se tak stane v pořadí 213. zdigitalizovaným malým kinem ve standardu DCI v České republice a 257. kinem v součtu i s počtem multiplexů. Samotný sál má pak pořadové číslo 468. Program kina zatím ještě není znám. Představení budou zahájena v květnu.

Integrátor kina, společnost DCinema s.r.o., vybavil sál velmi oblíbeným malým projektorem NEC NC900C-A s integrovaným kinoserverem ve formě mediabloku NEC NP-90MS01. Obliba tohoto setu pro malá kina s velikostí plátna do 9,5 metrů šířky stále trvá pro jeho velmi příznivou cenu i celkovou energetickou nenáročnost na samotný provoz. Nevýhodou je pak poněkud nižší kontrastní poměr 1600:1, který snižuje výslednou barevnou hloubku promítaného obrazu.

Ve Stříbře sice nebudou diváci potřebovat 3D brýle na 3D projekce, ale užijí si zvuk v 7.1 zvukových kanálech kompatibilních s formátem Dolby Surround 7.1.

Relevantní odkazy: 


Oficiální webové stránky kina Slavia ve Stříbře
Tabulka kin standardu DCI v Česku
Mapa Google všech kin standardu DCI v Česku


Autor: Kino Sebranice Publikováno 12. 4. 2016 21:04
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

KINO 2016 14.4.2016 v kině Světozor

Datum konání: 14. 4. 2016

Další ročník projektu Kino 2016 se uskuteční již příští týden 14.4. v kině Světozor v Praze.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 12. 4. 2016 20:58
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

AČFK: Kluk ve světě příšer

newsletter_acfk-kluk-ve-svete-priser.jpg

Anime, specifický žánr japonské animace, se v českých kinech objevuje po dlouhých letech. Příběh o důležitosti rodiny, lásky a cti vyniká fascinujícím mistrovstvím animace japonského režiséra Mamoru Hosody. Devítiletý Kjúta je obyčejný kluk z moderního Tokia. Hodně věcí o životě ještě neví a neměl dosud ani tušení o tom, že vedle reálného světa existuje ještě skrytý fantazijní svět obývaný zvířaty. Až do chvíle, než se v něm náhodou sám ocitl. V kouzelném světě Džútengai ale nejsou lidé příliš vítáni a celou zemí navíc zmítají nepokoje s nástupem nového panovníka. Chlapce se ujme osamělý medvědí válečník, aby ho uchránil nebezpečí v neznámém světě. Výjimečná filmová událost pro chytré děti (film uvádí- me v nedabované verzi s českými titulky), jejich rodiče, milovníky Japonska, japonské animace a jedinečných filmových zážitků.

Tento projekt jsme sledovali už delší dobu – od první ukázky na Berlinale 2015, přes několik schůzek se společností Gaumont, až ke čtení scénáře. Kluk v nás celou dobu vnitř- ně žil, ale stále jsme řešili otázky typu: budeme schopni utáhnout neevropský film?, Budeme moci film uvést bez dabingu?, Zvládneme se dohodnout s Gaumontem? Potom jsem film konečně viděl na loňském festivalu v Torontu a pochopil, že je jednoduše nadpozemský... Důvodů proti bylo ale stále příliš mnoho. Jenomže takový film vás nenechá. Naopak. Zraje ve vás, pracuje a jednotlivé strachy postupně odpadají. Koneckonců, hlavním tématem Kluka ve světě příšer je překonání strachu ze sebe samého. My jsme náš strach nakonec zvládli a hrdě představujeme tento výjimečný počin: anime pro diváky od 12 do 112 let; anime, které v českých kinech tak dlouho nebylo; anime, svými barvami, zvuky a významy doslova přetékající z plátna. Kluk ve světě příšer je archetypem i skvělou zábavou, bojovým uměním i poezií, klukem i zvířetem. Jsem rád, že jsme své strachy překonali, teď už je to na vás…

Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK


Autor: Kino Sebranice Publikováno 8. 4. 2016 13:15
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Český a polský dokumentární film

Evropeizace_obalka.jpgVydali jsme novou knihu textů filmových teoretiků, dramaturgů a tvůrců na téma český a polský dokumentární film v éře evropeizace / Czeski i polski film dokumentalny w czasach europeizacji.  Autoři se formou úvah, esejů a odborných studií zamýšlejí nad stavem současné dokumentaristiky po vstupu České republiky a Polska do Evropské unie. Reflektují institucionální, produkční, stylové a tematické proměny, kterými dokumentární tvorba v posledním desetiletí prošla.

Knihu najdete zde na našem e-shopu.


Autor: Kino Sebranice Publikováno 2. 4. 2016 17:04
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Dobrý voják Švejk se vrací na plátna kin

12916945_1031047433607826_8766688253342546502_o.jpgDobrý voják Švejk se dočká uvítání zpět do kin v Kralupech nad Vltavou. Předpremiéra digitálně restaurovaného filmu  proběhne v sobotu dne 16. dubna 2016 od 18:00 hodin v kině Vltava. Projekci bude od 17:00 hodiny předcházet pestrý doprovodný program připravený místním aktivním švejkovským spolkem.

Na projekci filmu budou přítomni zástupci Národního filmového archivu.

Pořadatelem akce je Národní filmový archiv a Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech.

 


Autor: Kino Sebranice Publikováno 2. 4. 2016 16:59
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

FILM: EVA NOVÁ

Film Eva Nová s Emílií Vášáryovou v její životní roli

Ve čtvrtek 24. března vstupuje do kin slovensko-český snímek režiséra Marka Škopa Eva Nová, který už má cenu kritiky FIPRESCI z Toronta a je netrpělivě očekáván veřejností.

newsletter_acfk-eva-nova.jpgFilm vypráví příběh ženy, která bojuje
o svého syna. Před lety ho opustila kvůli kariéře. A dnes je připravená udělat to,
na co celá léta neměla odvahu. Eva Nová (62) kdysi patřila mezi známé herečky socialistické kinematografie. Na začátku filmu se vrací z protialkoholního léčení, kde jí lékaři vysvětlovali, že život má smysl – avšak je potřeba si ho uspořádat. Eva má strach, zda to zvládne, ale je odhodlána bojovat. Každý si prý zaslouží druhou šanci. Otázka je, jestli na ni někdy už není pozdě.

Režisér Marko Škop, který ke snímku zároveň napsal scénář, obsadil do hlavní role Emílii Vášáryovou, často označovanou za první dámu slovenského filmu a divadla. Ta brilantně rozehrává příběh ženy, která jen těžko hledá, pro co žít. Kromě ústředního motivu vztahu matka-syn se Škopovi daří komentovat také přístup společnosti ke starším lidem. Eva se cítí na obtíž, stará, nemoderní. Diktatura mládí a krásy nabízí jalová hesla o pozitivním myšlení
a sebezdokonalování, ale praktickou pomoc žádnou.

Další výraznou linkou příběhu je samozřejmě problém alkoholismu. „Ve filmu se zrcadlí hloubka závislosti, která se rozpíná i do oblastí vztahů. Snímek je vhodný jako materiál pro primární prevenci, osvětu problematiky závislostí, pro odbornou práci s klienty závislými na návykových látkách i jejich rodiny, které jsou v bludném kruhu závislosti s nimi,“ uvádí adiktoložka Mgr. Monika Plocová.

Proč si film do distribuce vybrala AČFK, vysvětluje hlavní dramaturg Jan Jílek slovy: Toto brilantně vysoustružené drama bez jediného slabého momentu s jedním z nejsilnějších závěrů se pro nás stalo okamžitě distribuční povinností. Alkohol je stále aktuální téma naší společnosti, esence, bez níž se neobejde žádná oslava či takřka jakékoliv setkání přátel
či rodiny. Následky, ke kterým tato společenská norma směřuje, můžeme vidět v tomto filmu.

 

Ocenění:

MFF Toronto 2015: Cena mezinárodní federace kritiků FIPRESCI

Febiofest 2016: Emília Vášáryová převzala cenu Kristiána za přínos světové kinematografii


Autor: Kino Sebranice Publikováno 23. 3. 2016 10:05
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář


rect4335-44.png

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

 

 

rect4335-44.png

Letní kino Sebranice - červenec 2016

rect4335-44.png

rect4335-44.pngDisdata.jpg

rect4335-44.pnglogo-capsa-bile-pozadi.png

rect4335-44.png

unnamed.png